Nem önvezető módban történt halálos kimenetelű baleset egy Tesla személyautóval. Nagy-Britannia az első ország a világon, amely az önvezető autók miatt megváltoztatja az országban érvényes KRESZ szabályokat. Két egyszerű kishír az utóbbi időszakból. Ugyanakkor két olyan információ, amely azt a szédületes tempót illusztrálja, amellyel a hétköznapi életünket is átformálja a technikai fejlődés. A tegnap megtanult dolgok ma már kevésnek bizonyulhatnak, holnap pedig menthetetlenül elavulttá válnak.
Ne maradjunk le!
A technikai fejlődés mindig is megosztotta az embereket. Voltak, akik dacosan ellenálltak, míg mások örömmel használták a fejlődés újabbnál újabb vívmányait. Ha azt gondoljuk, hogy az új technológiákat elvető slow life a mai kor szüleménye, gondoljunk az évszázadokkal ezelőtti géprombolókra, akik az akkori modern technológiáktól való félelmükben igyekeztek a föld színéről is eltüntetni a gépeket. Ha jobban belegondolunk – bár az egykori géprombolók a napi kenyerüket féltették az új technológiáktól – a régi mozgalom végső soron pont azt tette, mint a mostani techológiaellenesek. Egyszerűen nem akarta elfogadni a fejlődést. Hosszabb távon persze általában az újítóknak lett igaza, és aki lemaradt, az bizony végül menthetetlenül kimaradt.
A fejlődés megállíthatatlan
Az új technológiák megjelenése talán sohasem volt olyan villámgyors, mint az utóbbi évtizedekben. Egyik ismerősöm mesélte nemrég, hogy a nyolcvan fölötti nagymamája gyerekkorában még mezítláb járt a falusi iskola több évfolyamot közösen tanító osztályába, ma meg távirányítóval váltogatja a csatornákat az okostévéjén és mobiltelefonon beszélget az unokáival. Ez egészen szédítő, sőt felfoghatatlan ez a tempó, és még csak belegondolni is nehéz, hogy hol tart majd a világ akkor, amikor évtizedek múlva mi leszünk az említett nagymamához hasonló életkorban.

Munkahelyek és otthonok
A technológiai fejlődés alapjaiban változtatja meg az életünk minden elemét. A munkahelyek jelentős részén már most alapkövetelmény újabbnál újabb technikai eszközök használata. És itt nemcsak a telekommunikáció területén dolgozókra gondolok. Ha mondjuk megnézünk egy modern, fedélzeti számítógéppel is ellátott mezőgazdasági erőgépet, azonnal nyilvánvalóvá válik, hogy már a parasztgazdaság sem olyan, mint régen. Vagy vegyük az emailen küldött xls táblázatban árajánlatot adó vízvezetékszerelőt, vagy a különböző hordozható IT eszközökkel dolgozó raktárost. A sort még hosszan lehetne folytatni, hiszen a technikai fejlődés a legtöbb munkakörnyezet elemi részévé vált. De ugyanez igaz a magánéletre is. Napjainkban a háztartások jelentős része több modern technológiai eszközzel rendelkezik, mint néhány évtizede az akkoriban modernnek számító nagyvállalatok. Az internetre kapcsolt okostévé, laptop, okostelefon, táblagép – mindez szinte már alapfelszereltségnek számít, és a hanggal irányítható okosotthon rendszer sem sorolható már fantasztikus filmbe illő újdonságnak. Aki nem tudja használni ezeket, az bizony idővel teljesen ellehetetlenül.

Új kihívások
Persze az új technológiák új kihívásokat is jelentenek. Mozgásszegény életmód, elhízás, videójáték-függőség és még számtalan hasonló dolog írható részben az új technológiák számlájára. De ne legyünk igazságtalanok. Ezekért nem kizárólag maguk a technológiai eszközök a felelősek, hanem az emberek is, aki rosszul használják azokat. Tudatos használat mellett az új eszközök és technológiák sok szempontból könnyebbé varázsolhatják a munkánkat és az életünket. De a tudatosságot itt nem árt eléggé hangsúlyozni. A problémákat nem fogják megoldani helyettünk, csak egyszerűbbé teszik számunkra a megoldást. Meg néha új problémákat is kreálnak. Nem véletlenül kellenek új KRESZ szabályok az önvezető autók miatt.